Daugumai iš mūsų yra sunku suprasti, identifikuoti savo jausmus, todėl dauguma tiesiog ignoruoja savo būseną apsimesdami (netgi nesąmoningai), kad viskas tvarkoje, lyg niekur nieko.
Tai nieko nuostabaus, žinant, kad mus jau nuo vaikystės to mokė tėvai ar aplinka. Manau atsiminsite bent keletą atvejų, kai tėvai ar kiti žmonės sakydavo: nesidžiauk, neverk, nesiožiuok, neatsikalbinėk ir t.t.
Ir dauguma, dar būdami vaikais mes paklusome. Norėdami išvengti konfliktų su kitais žmonėmis, išmokome slėpti savo tikruosius jausmus nuo jų. O laikui bėgant ir nuo savęs…
Daugelis žmonių, netgi gėdijasi savo emocijų arba jausmų. Ta pati aplinka mums „įkalė“ į galvą, kad liūdesys, nepasitenkinimas, baimė ir t.t. rodo kokie silpni ir nepasitikintys savimi esame. Jog tai silpnybės ženklas. Todėl, nieko nuostabaus, kad visas anksčiau išvardintas emocijas slepiame po išorinėmis kaukėmis.
Tačiau visos emocijos, netgi negatyvios, yra svarbios. Kažkada esu rašęs, kad emocijos mums pasako, kad kažkas „ne taip“. Tai tarsi vidinė, tik mums girdima sirena, perspėjanti apie „neatitikimus“ mūsų vertybių sistemoje arba grėsmę aplinkoje.
Pvz.: jeigu jaučiate baimę, galite pagalvoti „aš pavojuje“. Tada jūsų kūnas iškart reaguoja į signalą: jūsų širdies ritmas suaktyvėja, pradeda prakaituoti ir nejučia pradeda ieškoti kaip pasitraukti iš esamos situacijos.
Žemiau, susipažinkite su trimis faktais apie emocija, kurie padės jums geriau save suprasti:
- Visos emocijos turi priežastį.
Kaip ir minėjau, tiek teigiamos, tiek neigiamos emocijos turi savo kilmės priežastį. Jeigu darbovietėje jaučiate liūdesį, galimai jums laikas keisti darbą į tą, kuriame jausitės save daugiau išreiškiantys, užsiimantys įdomia veikla, įgyjantys naujų įgūdžių. Trumpiau, jausite džiaugsmą, kad darote kažką naujo arba judate pirmyn.
- Jums nebūtina elgtis taip, kaip jaučiatės.
Kartais pasikarščiuojame t. y. pasielgiame taip, kaip tuo metu jaučiamės. Vėliau, dažniausiai tenka gailėtis. Pvz.: kažkas, kam išsakėte savo romantiškus jausmus, jus atmetė. Savaime supranta, pirmasis jausmas, kuris atsiras: vienišumas, atstūmimas. Tikėtina, kad šiuos jausmus priimsite kaip „už gryną pinigą“. Jeigu juos laikysite ilgą laiką savyje, jūs galite liautis rūpintis savimi ar netgi atmesti tolimesnius kitų žmonių pagalbos ar santykių pasiūlymus.
Pirmiausia tokiu atveju siūlau nepasiduoti negatyvui ir paklausti savęs, ar tikrai žmogus, kuris mane atstūmė, tai padarė dėl to, kad aš negraži/-us?
Dažniausiai, emocijos, kurios mus apima tuo momentu, nėra tikslios. Juk netgi yra paprasčiausias metodas: suskaičiuokite iki 10, o tada viską iš naujo apsvarstykite 🙂
- Svarbu laiku „paleisti“ visas emocijas ir jų nekaupti.
Dauguma žmonių, visas per gyvenimą patirtas emocijas kaupia savyje. Vėliau toks, sukauptų emocijų perteklius pasireiškia per sveikatos problemas: įtampą, mitybos ar miego sutrikimus, migreną.
Iš tiesų, priklausomybę sukeliančių gėrimų ar kitų dalykų naudojimas, tai tarsi pripažinimas, kad nemokame spręsti savo problemų, todėl mums lengviau nuo jų pabėgti.
Tačiau, kaip mes galime pabėgti nuo savęs?
Verčiau pasilikime ir pradžiai pripažinkime, ką jaučiame, o tada veikime.